Kars merkezli 4 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda yakalanan şüphelilerin bilgisayarlarında milyonlarca Türk vatandaşının kimlik bilgileri çıktı. Söz konusu bilgilerin 2015 yılı genel seçimlerinde oy kullanan kişilerin verileri olduğu ve dolandırıcıların bu bilgileri hackerlerden satın aldıkları öğrenildi.

Kars'ın Digor ilçesinde yaşayan A.Y.’nin kargo dolandırıcılığı ihbarı üzerine Siber Suçlarla Mücadele ekipleri bir soruşturma başlattı. 
4 aylık teknik ve fiziki takibin ardından ekipler, Kars merkezli İstanbul, İzmir ve Mersin'de operasyon düzenledi. 

Operasyon kapsamında 64 ayrı suçtan poliste kaydı olan şebeke elebaşı T.K'nin de yer aldığı 2'si kadın 9 kişi İstanbul'da, 5 kişi İzmir'de, 1 kişi Mersin'de yakalanıp Kars'a gönderildi.

Sattıkları ürünü kargodan geri almışlar
Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 92 bin 745 TL ve bin dolar, 440 banka ve kredi kartı, 110 sim kartı, 29 cep telefonu, 14 laptop, 9 flash bellek, 4 fişek, 3 sahte kimlik ve 8,10 gram uyuşturucu madde ele geçirildi. 

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından soruşturma başlatılan şüpheliler bugün Digor Adliyesi’ne sevk edildi.
Şüphelilerin internet üzerinden değerli elektronik aletler, cep telefonu, ekran kartı ve laptop ilanı verdikleri belirlendi. Kendileriyle iletişime geçip ürünü satın alan kişilerin adına sahte kimlik düzenleyen şüphelilerin, kargo ulaşmadan ürünü kargo şirketinden geri aldıkları tespit edildi. 

Şüphelilerin ayrıca yaşadıkları şehirlerde oturan satıcılar ürünü kargoya verdikten sonra bayiye gidip sahte kimlikle kargoyu göndermekten vazgeçtiğine dair beyan verip ürünü geri aldıkları belirlendi.

Kimlik ve adres bilgilerini hackerlardan satın almışlar
Gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde ele geçirilen bilgisayarlarda yapılan incelemede 570 kişiye ait e-devlet giriş bilgileri, 53 milyon 700 bin kişiye ait kimlik ve adres bilgisi ile vatandaşların ikamet adresi, aynı binada oturan komşuların listesi, dijital olarak hazırlanmış basıma hazır polis, asker, MİT, avukatlık mesleklerine ait sahte kurum kimlikleri tespit edildi. 

Zanlıların 53 milyon kişinin bilgilerini 2015 yılı genel seçimlerinde oy kullanan kişilerin verilerini çalan hackerlerden satın aldığı ve 570 kişinin e-devlet şifrelerinin de kendileri tarafından kurulan sahte web sitelerinden elde ettikleri öğrenildi.

 


Kaynak: Haber Merkezi