Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin 9’uncu Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in adını verdiği parkın açılışında Millet İttifakını oluşturan siyasi partiler, Demirel’le siyaset yapmış onlarca isim bir araya geldi. Ev sahibi Belediye Başkanı Ümit Uysal, açılıştaki bu büyük buluşmayı “Türkiye Sevdalıları birliği” olarak niteledi.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Parkı törenle açıldı. Yaklaşık 5 bin metrekarelik parkın açılışına DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, eski Turizm Bakanı İbrahim Gürdal’la birlikte Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerden milletvekilleri, il ve ilçe başkanları, yönetimleri, Isparta, Burdur ve Antalya’dan merhum Demirel’le siyaset yapmış onlarca isim yer aldı. Açılışa, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer de katılırken Belediye Başkanı Ümit Uysal, açılışa eşi Ümran Uysal’la birlikte yer aldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni folklor gösterisiyle devam etti. Açılışın ev sahibi Belediye Başkanı Ümit Uysal, konuşmasına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Parkı açılışı için bir araya gelen herkesin “ev sahibi” olduğunu belirterek başladı.

“TÜRKİYE’MİZ BİR TUTKU”

Türkiye’nin Ortadoğu'nun sıkıntılı coğrafyasında bir bataklık çiçeği olduğunu belirten Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Türkiye'miz doğulu bir milletin uygarlığa uzanan eli, var olma mücadelesi, ideali, tutkusu, muasır uygarlığı aşma ideali. Doğudan yükselen demokrasi sesi. Demokrasi mücadelesi. Türkiye'miz yoksulluğu kırma, kalkınma, bozkırı yeşertme, dünyayla ve insanlıkla birlikte yükselterek uygar, demokratik, müreffeh bir ülke ortaya koyabilme ideali. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ‘Burası bizim’ dediğimiz Anadolu'muz. Türkiye'miz, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti, müreffeh bütün uygarlıkla yarışabilecek düzeyde, çocuklarımıza refah, mutluluk, saadet vadedebileceğimiz bir kara parçası. Türkiye'miz büyük bir tutku, büyük bir heyecan.”

TÜRKİYE SEVDALILARI

Ancak Türkiye’nin bu durumunu hukuka, demokrasiye inanmayanların kavrayamayacağını belirten Başkan Uysal, “Fikirlerimiz, dünyaya bakışımız farklı olabilir ama tasada ve kıvançta beraber olmaya, herkesin herkesi kabul etmesine, geleceği kucaklamaya, birlik, beraberlik içinde, omuz omuza olmaya, inanmayanlar Türkiye’mizi kavrayamayabilir” diye konuştu. Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye'mizi sadece yönetmek için gelmeyen, ele geçirmek için gelenler Türkiye'mizi anlayamayabilir. Kendisi gibi olmayanlara saygı duymayanlar Türkiye’mizi anlayamayabilir. Türkiye'mizin kalkınmasından önce kendilerinin kalkınmasını önceleyenler Türkiye'mizi anlayamayabilir. Sorunları, geleceğimizi sahiplenmeden konuşanlar ve davrananlar Türkiye'mizi anlayamayabilir. Ama biz Türkiye’mizi anlıyoruz. Türkiye sevdalılarının birliği var burada. Türkiye sevdalıları, geçmişin tatsız anılarının esiri olmayanlar. Türkiye sevdalıları, ülkemizin geleceğini, çocuklarımızın geleceğini, gelecek nesillerimizi, vatanımızı, başka vatanımız olmadığını bilenler. Türkiye sevdalıları, bunları aşıp omuz omuza, kol kola demokrasimizi, anayasal düzenimizi Atatürk’ün vasiyeti muasır uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmaya tutkulu olanlar. Türkiye sevdalıları, müreffeh kalkınmış bir Türkiye isteyenler, demokratik bir Türkiye isteyenler, dünyada ön sıralarda bir Türkiye isteyenler.”

“HEP BERABER BAŞARACAĞIZ”

Açılış için bir arada olan herkesin geçmişte Süleyman Demirel'le Bülent Ecevit'i, Erdal İnönü'yü, Necmettin Erbakan’ı Türkiye'nin selameti için çalışırken görmüş kişiler olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başkan Uysal, “Geçmişin anlaşmazlıklarının esiri olmadan Türkiye’mizin geleceği için kenetlenmiş, birleşmiş çelik bir iradeye dönüşmüş dostlarımı, yol arkadaşlarımı, dava arkadaşlarımı görüyorum. Hep beraber bunu başaracağız” diye konuştu.

HERKES SÖZ ALDI

Isparta İli Kalkındırma Derneği Antalya Şube Başkanı ve Antalya Anadolu Hemşeri Dernekleri Genel Başkanı Deniz Akgün, açılış dolayasıyla Başkan Uysal’a teşekkür etti. DEVA Partisi Antalya İl Başkanı Selda Öner, Ümit Uysal’ın çok başarılı ve çok gayretli bir belediye başkanına sahibi olduğunu belirtirken Gelecek Partisi Antalya İl Başkanlığı adına yapılan konuşmada da Başkan Uysal’a yaptığı hizmet dolayısıyla teşekkür edildi.

Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen ise gerçekleştirilen bu açılışın da farklı fikir ve görüşte olan insanların aynı masa etrafında toplanabileceğini ispat ettiğini belirterek, “Bir insan düşünün. Benim gibi düşünmüyor. Farklı inanca sahip. Kendine göre ahlak, adalet, vicdan, merhamet, emek ve özgürlük mücadelesi veriyorsa benim yani Milli Görüşçü bir insanın böyle bir insanla yol yürümesi kendisini dindar addeden ama ahlaksızlık ve adaletsizlik üreten bir insanla yol yürümemden daha kıymetlidir” diye konuştu.

DEMİREL’İ ANLATAN TABLO

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ise açılışın merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i anmak ve anlatmak için çok güzel bir görüntü sergilediğini söyledi. Subaşı, “Her partinin temsilcisi, muhtarlar, sivil toplum temsilcilerinin burada olması ne kadar değerli. Ben, Ümit Başkanımıza böylesine güzel, anlamlı, değerli bir isim koyarak bu parkı aştığı için böylesine zor günlerde Demirel'i hatırlattığı için kendisine çok teşekkür ediyorum, kutluyorum” diye konuştu.