Atatürk düşmanı FETÖ'nün para kasası Fettah Tamince'ye ait Sembol inşaatın Taksim'de yıkılan Atatürk Kültür Merkezi'nin yerine yaptığı AKM'nin açılışı yapıldı.

AKM ihalesi Fettah Tamince'ye verildiğinde ben ideolojik açıdan tepki göstermiştim. FETÖ'nün Atatürk düşmanlığı aşikar... Doğum tarihini bile Atatürk'ün ölüm tarihi olarak değiştiren, Atatürk'ün ölüm yıldönümünde okullarında ve dersanelerinde her yıl kutlama yaptıran terör örgütü lideri Fettullah Gülen'in  para kasası, 17/25 sonrası devletimize meydan okurcasına Zaman gazetesini satın alan Fettah Tamince'ye verilen AKM ihalesine tepki göstermiştim.

Şimdi AKM bitti, açılışı yapıldı ancak bu ihale kime ve hangi koşullarda verildi bilinmediği için konuya dair en net bilgilere sahip Murat Ağırel'in ortaya koyduğu skandal iddiaları olduğu gibi yayınlıyorum:


İşte O Skandallar!

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Resmi Gazete'ye dayandırdığı bilgiye göre iktidarın yıktırıp yeniden yaptırdığı Taksim'deki AKM'nin (Atatürk Kültür Merkezi) 'sahne mekaniği' ihalesini "Yeni Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topsakal iken Sembol İnşaat'ın ise bir dönem Fethullahçılar içerisinde yer aldığını itiraf eden, FETÖ üyeliği"nden hakkında bugüne kadar 4 soruşturma yürütülen Fettah Tamince...'nin aldığını yazdı.
Ağırel, "AKM inşaatında sahne "oyunları" başlıklı yazısında, "Atatürk Kültür Merkezinin sahne mekaniği ve sistemleri ile ilgili bir ihale yapılacak ama iş bitirme belgesi ve noter onaylı olması gerektiğinden bir seferliğe mahsus noter onayı istenmeyecek." dedi.

Kişiye Özel Kanun!
Buna göre, "İş bitirme belgesinden noter onayı kalkıyor. İhale 21/B maddesinden yapılıyor. Maliyet 49 milyon TL iken sözleşme 8 katı fazlalık ile 44 milyon 760 bin EURO olarak imzalanıyor."


 
İşte Ağırel'in  yazısı:
Resmi gazeteyi takip eder misiniz?
Ben çok sıkı takip ederim.
Yazılarımda da edindiğim bilgilerden istifade ederim.
2 Kasım 2019 tarihli (30936 sayılı) Resmi Gazete'de bir yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeyi okumuştum.
Aynen şöyle yazıyordu:
"4/3/2009 tarihli ve 27159 mükerrer sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinin 45 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir (3) Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca verilen üretim, işletme, dağıtım ve benzeri lisanslar ile kamu özel iş birliği projeleri kapsamında gerçekleştirilen işlere ilişkin iş deneyim belgesi düzenlenmesi için yapılacak başvurularda, sunulacak sözleşmenin noter onaylı olması şartı aranmaz."
Aynı yönetmeliğe bir de şöyle bir geçici madde eklenmişti:
"İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili ihaleler GEÇİÇİ MADDE 24 :-(1) İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin yeniden inşası kapsamında yapılacak sahne mekaniği ve profesyonel sistemleri ile ilgili ihaleler bu yönetmeliğin ek 2'inci maddesindeki esaslar çerçevesinde yapılabilir."
Özetle…
Atatürk Kültür Merkezinin sahne mekaniği ve sistemleri ile ilgili bir ihale yapılacak ama iş bitirme belgesi ve noter onaylı olması gerektiğinden bir seferliğe mahsus noter onayı istenmeyecek.
Şaşırmadım.
Neden anlatayım.
Zira otel kâğıdına yazılmış ödeme makbuzunu da gördük, mühürsüz oyların geçerli olduğunu da...
Şimdi de iş bitirme belgesinin gerçek olup olmadığı önemsenmeyecek yani bir kağıda biri ben şu kadar işi bitirirdim diyecek Kamu İhale Kurumu da kabul edecek!
Kim bu şanslı kişi diye baktım.
İhaleyi takip ettim.
Tutuklandığımda daha yeni sonuçlanmıştı, fakat itiraz süresi bekleniyordu.
Bu ihale (2020/68288) 21/B maddesi ihale ile yapılmış. Yani sadece yangın, sel, afet durumlarında kullanılması gereken istisnai durumları kapsayan madde ile…
Demek ki ihale çok çok önemli!
Alacak kişi de bir o kadar önemli olsa gerek diye düşünüyor insan istemeden.
İhalenin yaklaşık maliyeti 49 milyon 760 bin TL. Düşünün, "Sahne Mekaniği" işinin maliyeti 49 milyon 760 bin TL!
İhale yapılmış ve işi Sembol İnşaat ve Yeni Yapı İnşaat İş Ortaklığı almış. Sözleşme 5 Mart 2020 tarihinde imzalanmış.
Ancak sözleşme miktarı ne kadar dersiniz?
44 milyon 760 bin EURO!
Yaklaşık maliyet 49 milyon 760 bin TL ama sözleşme 44 milyon 760 bin EURO!
Aradaki fark neredeyse sekiz katı. Yani bir sahne mekaniği için 400 Milyon TL! Eski para ile telaffuzu siyasiler çok seviyor ya tam 400 trilyon TL.
Aradaki uçurumu görünce yahu bu binanın tamamı kaça yapılıyor diye düşündüm.
Yeni Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve Haliç Kongre Merkezi sahibi Naci Topsakal'ın Vahap Munyar'a yaptığı açıklamaya göre ilk aşaması 860 Milyon TL.
Yani 95 bin 596 metrekare inşaat 860 milyon TL'ye gerçekleştiriliyor ama "Sahne Mekaniği" 400 milyon TL'ye yapılıyor.
Yeni Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topsakal iken Sembol İnşaat'ın ise bir dönem Fethullahçılar içerisinde yer aldığını itiraf eden, "FETÖ üyeliği"nden hakkında bugüne kadar 4 soruşturma yürütülen Fettah Tamince...
Bu nasıl bir sahne mekaniğidir?
Örneklerini araştırdım…
Bursa Yıldırım Belediyesi de yaptırmış 150 bin TL,
Recep Erdoğan üniversitesi de yaptırmış 1 milyon 625 bin TL,
Vezirköprü Belediyesi de yaptırmış 940 bin TL.
Çok fazla örnek var ama 1,5 milyon TL'yi geçen olmamış.
İlla ki farklılıklar vardır. Ancak herhalde sahne mekaniği işinin 400 Milyon TL'ye yapılması bir tek bana tuhaf gelmiyordur.

Özetle…
Geçici madde eklenmesi yapılıyor ve bu ihale sonrasında artık hükmü kalmıyor. İş bitirme belgesinden noter onayı kalkıyor. İhale 21/B maddesinden yapılıyor. Maliyet 49 milyon TL iken sözleşme 8 katı fazlalık ile 44 milyon 760 bin EURO olarak imzalanıyor.
Aklımıza da sorular geliyor tabii…
Neden yönetmeliğe şahsa-işe özel geçici madde eklendi?
İhaleyi alan Sembol-Yeni Yapı İş Ortaklığına iş bitirme belgesini kim verdi?
İş bitirme belgesinin doğru veya gerçek olduğundan nasıl emin olundu?
Yaklaşık maliyetin neden 8 katı fazlasına sözleşme imzalandı?
Sahne mekaniği hangi firmadan alındı?
İhale neden 21/B ihale usulü ile yapıldı?
Yasak olmasına rağmen neden döviz cinsinden anlaşma sağlandı?
Sorularımızı soralım cevap bekleyelim.
Takibimizi sürdürelim.

Bu yazının üzerine geçen bir yıl sonrasında AKM açılıyor ancak soruların tamamı cevapsız kalıyor.
 


Kaynak: Özel Haber