YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Tarih: 23-10-2015 13:20:54+ -


Sivil Düşünce Platformu 14. buluşmasında Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkan adayı Vural Şahin ile bir araya geldi.

Şahin, Ziraat Mühendisleri Odasına daha güçlü bir sivil toplum örgütü için aday olduğunu açıkladı. Reçete yazma ve danışmanlık gerekliliği bakımından Ziraat Mühendisleri Odaları’na olan ihtiyacın arttığına dikkat çekilirken, Ziraat mühendislerine odaya kayıt çağrısında bulunuldu. Ziraat Mühendisleri Odası olarak üye sayısı ne kadar fazla olursa, yaptırım gücün de artar ama bunun için de gerçekten amacı ve dertleri çözüme götürecek sebeplerin olması lazım. Meslek odasına benim aday olmamın asıl sebebi, odanın benim gözümdeki yerinin bulunduğu konum olmaması. Yani oda bugün kendi binasının olması yeterli gelmiyor. Bence sivil toplum örgütlerinde 12 yıllık değişmeyen başkanlık süreci bir kuşak çatışmasına neden oluyor. Bu algı ben de var. Ben yıllardır mevut yönetimin kazanması, güçlenmesi ve içinde yer alan biri olarak çıkıp bu özeleştiriyi kendi danışma kurullarımda ele aldım. Arkadaşlar “ odamızı gençleştirelim” “cinsiyet ayrımına” yönelik çalışmalar yapalım. Özellikle cinsiyet ayrımından dolayı kadın mühendislerimiz piyasada iş bulamıyor. Ben tercihimi, demokratik hakkımı odada yenilikçilik anlamında bir değişiklik olmasından yana kullanıyorum. Zaten adaylığım konusunda sektörün her kesiminden zirai ilaç bayiliğinden akademik dünyaya kadar düzenlenen organizasyonla odaya başkan olarak talip olduğumu açıkladım. Yola çıkarken de amacımızın ne olduğunu, burada kalıcı olmadığımızı ve bir dönem için şu anki durumu kırıp, birleştirici bir vizyon edindik. Ben kesinlikle ikinci dönemde aday olma niyetinde değilim. Mesleğinin sorunlarını bir kuruluş gibi yaşayarak, odanın kimliğini bir siyasi kurum ve kuruluş gibi görmeyi kırmak gerekiyor.

Mevcut yönetim maalesef Ziraat Mühendisleri Odası’nın bir siyasi partinin arka bahçesi gibi görmesinden kaynaklanıyor. Özeleştiri yapmak gerekirse burada sorumlu bizim başkanımız. Sen tutup ana muhalefetin her programına katılırsan, onun görüşlerini çıkıp meslek odasının görüşü gibi açıklarsan, maalesef meslek odası da bunun baskısı altında kalıyor.
Aday olma kararını almadan önce mevcut başkanla görüştüm. Gelişen ve değişen bir odanın 12 yıllık bir yüzü kaldırmayacağını, 3700 üyeye sahip bir odanın daha var olan potansiyeli kullanmadığını ilettim. Buradan sonraki hedefin ne ise arkanızda sağlam bir şekilde duracağımızın da teminatını verdim.

Bir kere Ziraat Mühendisleri Odası siyasi kimliğini ön plana çıkarmaktan kaçınmalıdır. Herkese eşit mesafede durmalıdır. Kendini herkese açmalıdır. Örneğin Kumluca’daki şubemizde bir sıkıntı dile getirildi. Kardeşim siz Başak Balosu yapıyorsunuz, yahu bir kere de iftar yemeği verin dedi? Arkadaşım doğru söylüyorsun. Zaten benim programım da var. Ya arkadaşım sen oruç tutuyorsundur, tutmuyorsundur. Git ayarla Kumluca’daki bölge sorumlunu, üyelerinin beklentilerine cevap ver.

Buradaki hantallığı kırmak adına amacım bir dönemlik oda başkanlığına adayım. Dolayısıyla ağzımla kulağım arasında 15 cm var. Ne dediğimi çok iyi biliyorum. Zaten oda başkanlığını belli bir yere gelmek için bir basamak olarak görmüyorum dedi. (Haber Likya)


Kaynak: Banu Barlas