Son zamanların en popüler kahvesi olan Burçak Kahvesini, bu kahvenin yaratıcısı Turgay Karakoç'un kaleminden aynen aktarıyoruz. İşte içimi hoş, faydaları saymakla bitmez Burçak Kahvesinin hikayesi...


Burçak, müdürmük ve küşne olarak da adlandırılan baklagiller familyasından, 30-50 cm. boyunda, 8-10 çift yaprakçıktan oluşan, taneleri çok küçük mercimeğe benzeyen köşeli tohumları bulunmaktadır.

Burçak Kahvesini dedemin babası zamanında içermiş. O zor şartlarda tabi yaygın değil burçak. İnsanların kıt kanaat geçindiği o yıllarda, bırakın burçağı kahve olarak içmeyi, genelde büyükbaş hayvanlara güç vermesi ve daha çok süt vermesi için yem olarak verilirmiş. Faydalı olduğunu görüp tohumunu toz hale getirip çeşitli şekillerde yerlermiş. Fakat günümüzde burçağı bilen yok denecek kadar az.
Akrabalarımızdan biri, burçağı kavurup öğüterek arada sırada içermiş. Midesindeki ülser tarzındaki rahatsızlığından dolayı ve ilaç kullanmayı sevmediği için aklına doğal yöntemlerden Burçak gelmiş. Günde 2-3 kez içmeye başlamış. Ve ilaç kullanmadan, bir süre sonra mide rahatsızlığından kurtulmuş. Doktora kontrole gittiğinde, yapılan tahlillerde gerçekten rahatsızlığında iyileşme görülmüş ve hatta doktor dahi duruma şaşırmıştır.

resim950105

Bu olayın bize anlatılmasından sonra, sağlık personeli olarak eşimle birlikte durumu araştırdığımda; gerçekten de Burçağın onlarca faydası olduğunu öğrendik. Ve o kadar faydasına rağmen hiçbir şekilde kullanılmadığını keşfettik. Burçağı pratik ve lezzetli bir şekilde tüketmek adına bazı teknik işlemlerden geçirerek Burçak Kahvesini burçak tohumlarından elde ettik. Bu ürün Türkiye’de ve Dünya’da ilk olduğu için ve insanların faydalanması amacıyla, Burçak Kahvesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na Patent müracaatımızı yaptık. Türk Patent ve Marka Kurumu ise Burçak Kahvesi’nin bir “buluş” olduğunu onaylaması sonrasında “araştırma” ve bazı aşamalardan geçirerek Patent Belgesini vermiştir.

Ben Mehmet Turgay KARAKOÇ, Konya’da doğup üniversite çağına kadar burada eğitim gördüm. 33 yaşındayım. Mesleğim Laboratuvar Teknisyeni olmakla birlikte lise ve üniversitede tıbbi laboratuvar bölümünü bitirdim. Sonra Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü daha sonra da Adalet bölümünü tamamlayarak 3 üniversite mezunuyum. Şimdi ise 4. Üniversite olarak Necmettin Erbakan Ünv. Biyoteknoloji 3.Sınıfta okuyorum.
Girişimci ruhumdan dolayı birçok fikri projelendirmiş olmama rağmen çoğunu hayata geçiremedim. Ama hayalim olan Burçak Kahvesi projesi için Patentini alıp, üretimini de 2018 Ocak’ta yaparak hayata geçirmiş olduk. Burçak Kahvesine yönelik bazı hedeflerim olmakla birlikte yakın zamanda bu hedeflerin gerçekleşeceğine inanıyorum. Şu anda ePttAVM.com, n11.com ve hepsiburada.com üzerinden tüm Türkiye’ye satışını yapmakla birlikte, bazı illerde market ve organik ürün marketlerinde satışını yapıyoruz. Bazı kafelerin menülerinde şimdiden Burçak Kahvesi yer almış durumdadır. Burçak Kahvesini geliştirmek ve insanlara bu harika ürünü ulaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Burçak Kahvesi, Naim Koca ve Atilla Narin’in 2018’de yazdığı “Anadolu’nun Kayıp Kahveleri” adlı kitabında yer almıştır.

resim874752Burçak Kahvesi Yapılışı ;
Burçak Kahvesi geleneksel olarak cezvede Türk kahvesi tarzında süt ile yapılmaktadır. Küçük fincan ile büyük kupa arasındaki orta büyüklükteki fincanlarda içilmesini öneriyoruz. Bir fincan sütü, 1 tatlı kaşığı burçak kahvesi ve yarım çay kaşığı şekeri cezveye koyarak kısık ateşte karıştırarak pişirilir. Eğer birden fazla fincan için yapılmışsa Kahve kaynayınca, cezvenin dibindeki telve eşit miktarda fincanlara gelecek şekilde pay edilir. Hem sunum için hem de aromasının tam olması için son olarak süt köpüğü eklenmesi tercih edilmelidir.
Burçak Kahvesi su ile de yapılabilir, fakat aroması ve kahvenin tam olarak çözünebilmesi amacıyla süt ile cezvede yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca expresso makinelerinde daha güzel sonuç elde ederek içilebilmektedir.

Burçak Kahvesinin Farkı ve Bazı Temel Özellikleri ;
%100 Doğal, %100 Yerli, İnsan Sağlığına Faydalı, Türkiye’de ve Dünya’da ilk ve tek olan Burçak Kahvesi PATENTLİ bir üründür. Türk Markasıdır. Katkısız, Kafeinsiz, Kimyasal içermez, Koruyucu içermez, Telvesi yenilebilen Burçak Kahvesini çocuklarınıza da rahatlıkla içirebilirsiniz. Burçak Kahvesinin kendine has kokusu, kendine has aroması ve yumuşak bir içimi vardır. Burçak Kahvesinin içerisinde Türk Kahvesi bulunmamakla birlikte, Burçak bitkisinin tohumlarından doğal olarak üretilmiştir.

resim753353

BURÇAK KAHVESİ'nin faydaları saymakla bitmez...
•     Mide rahatsızlıklarının (mide kanaması, reflü, mide asidi sorunu, helico bacter pylori vb. tedavisi, mide yaraları ve ameliyat sonrası yaraların iyileşmesine katkı sağlar) tümünün tedavisine yardımcıdır.
•     İdrar söktürmeye, idrar yolları iltihabını gidermeye, böbrek taşları ve kumlarının oluşumunu önlemeye, oluşan taşları düşürmeye yardımcı olur.
•     Kalbi güçlendirmeye ve kalp hastalıklarına karşı korumaya yardım eder.
•     İsilik ve mayasıl tedavisine yardım eder, zayıf vücutlara kuvvet verici özelliği vardır.
•     Ses tellerini açmaya yardım eder.
•     Cinsel gücü ve afrodizyak etkileşimi arttırmaya yardımcı olur.
•     Vücudun su toplamasını önlemeye, biriken suyu atmasına yardımcı olur.
•     Kırık ve çatlak kemiklerin kaynamasına, egzama tedavisinde yardımcıdır, sırt ağrıları gibi sorunların tedavisine yardımcı olur.
•     Anne sütünün artmasına katkı sağlar.
•     Ciğer-dalak tıkanıklığını gidermeye fayda sağlar.
•     Cildi güzelleştirmeye ve cildi yenilemeye yardım eder.
•     Sara ve Sarılık tedavisinde katkı sağlar.
•     Bronşları açmaya, balgam söktürmeye yardımcı olur.
•     Vücutta biriken antijen toksinleri temizlemeye yardımcı olur.
•     Alerjik nefes darlığında, alerjik burun akıntısı ve hapşırmaya karşı faydalıdır.
•     Vücudun neresinde olursa olsun tümör tedavisine yardım eder.
•     Mafsal rahatsızlıklarında dizlerdeki ağrı ve şişlikte, Hemoroide (basur), Hazımsızlığa faydalıdır.
•     Bağırsak düzenlemeye katkı sağlar.
•     Diş eti yaralarının tedavisine yardımcı olur.
•     A ve C vitaminleri yönünden zengindir.


Kaynak: Banu Barlas